Woda, jako podstawowy parametr w przemyśle pralniczym, poddawana jest procesowi uzdatniania. Proces technologiczny prania mokrego w pralni polega na dodaniu do wody szeregu środków chemicznych tj. piorących, usuwających plamy, zmiękczających, wybielających, dołączając do tego odpowiednią temperaturę, mechanikę i czas. Wszystkie wymienione czynniki występują w procesie prania jednocześnie i  ich wzajemna zależność jest ściśle określona.

W naszym laboratorium wykonywane są badania fizyko-chemiczne, na które składają się czynności i analizy w zakresie badania wody oraz badania ścieków przemysłowych. Przeprowadzane są także badania płaskich wyrobów włókienniczych w dowolnej postaci przerobu, jak również badania gotowych wyrobów.

Jednym z najważniejszych aspektów w funkcjonowaniu Grupy Fliegel Textilservice jest ciągła dbałość o ochronę środowiska naturalnego, a badania fizyko-chemiczne wody i ścieków pozwalają nam na stałą kontrolę nad prawidłowym przebiegiem procesu uzdatniana wody oraz parametrów odprowadzanych ścieków przemysłowych do kanalizacji miejskiej.

Badania tekstylne, na które składają się badania metrologiczne płaskich wyrobów włókienniczych oraz badania wyrobów gotowych, mają na celu zastosowanie właściwej technologii przerobu analizowanych wyrobów.
Zespół laboratorium przygotowuje także sprawozdania i protokoły związane z opiniami na temat analizowanych tekstyliów. Przeprowadzane są badania pozwalające na identyfikację różnego rodzaju plam oraz uszkodzeń występujących na przekazywanym nam przez Klientów asortymencie. Sporządzane są również protokoły kontrolne i przegląd na przyjęciu asortymentu od nowych Klientów. Wykonywane jest katalogowanie asortymentu hotelowego wraz ze zdjęciami, identyfikacją włókna, wymiarami przed i po praniu, ewentualną oceną uszkodzeń i plam.